Součástí elektroinstalace společných prostor panelových domů bývá i systém nouzového osvětlení budovy, který zajišťuje dostatečné osvětlení únikového koridoru (schodiště domu, spojovací chodby, vstupní vestibul domu) i po výpadku dodávky elektrického proudu do objektu. Starší systémy nouzového osvětlení bývají poruchové nebo nefunkční, a my Vám v tomto článku přinášíme kromě popisu systémů nouzového osvětlení i návrh cesty k nápravě.
Jak to autor myslel ?
Původní systémy nouzového osvětlení se skládají z několika částí. V suterénu nebo přízemí domu je umístěna speciální místnost, ve které je situován nabíjecí zdroj a hydroxidové akumulátorové články o jmenovitém napětí 24 V. Systém dobíjení akumulátorů je téměř automatický. Nutná je však pravidelná údržba spočívající především doplňování provozních kapalin do akumulátorů.
Z akumulátorové místnosti je proveden elektrický rozvod nouzového osvětlení po domě. Zdrojem osvětlení jsou svítidla vybavená žárovkami o napětí 24 V a výkonu 25 W. Rozvody jsou provedeny většinou hliníkovými vodiči uloženými v PVC lištách.
V případě, kdy dojde k výpadku přívodu elektrické energie do domu, vyhodnotí tuto situaci elektronika umístěná v akumulátorovně a automaticky zapne systém nouzového osvětlení. Nouzové osvětlení svítí po dobu výpadku dodávky elektrického proudu, maximálně však po dobu omezenou kapacitou akumulátorů. Běžně vystačí kapacita akumulátorů na 60 minut funkce nouzového osvětlení. Po obnovení dodávky elektrické energie jsou akumulátory automaticky dobity a po 6-ti hodinách připraveny k opětovnému použití.
Nejčastější závady funkce stávajících systémů nouzového osvětlení:
poruchy dobíječe akumulátorů
poruchy akumulátorů díky absenci údržby
poruchy přepínací elektroniky (při výpadku proudu nedochází k přepnutí osvětlení na nouzový režim)
poruchy svítidel (absence žárovek, vypálené kontakty atp.)
poruchy vedení (závady na hliníkových rozvodech)
Jak opravit systém nouzového osvětlení ?
Není-li stávající systém nouzového osvětlení funkční, je nutné přistoupit k provedení opravy. Způsoby opravy jsou v zásadě dva. První způsob prakticky kopíruje původní řešení, druhý způsob je technologicky diametrálně odlišný.
Oprava systému nouzového osvětlení původní technologií:
Tento způsob spočívá v opravě stávajícího systému prakticky obdobnou technologií. Zůstane tak princip centrálního zdroje s akumulátory a domovního rozvodu se svítidly. Problémem tohoto řešení je vysoká cena za provedení opravy. Nové pulsní nabíjecí zdroje a akumulátorové sady jsou sice spolehlivé, prakticky téměř bezúdržbové, ale poměrně drahé. Navíc při opravě systému musí být ve většině případů vyměněno kompletní vedení a svítidla. Důvodem je požadavek normy na instalaci vedení tak, aby v případě požáru bylo chráněno před ohněm… V panelových domech tuto podmínku nelze splnit jinak, než celou novou instalaci umístit do speciálních proti ohni chráněných instalačních trubek. Svítidla musí být taktéž ohnivzdorná. Při porušení vedení ohněm a následném zkratu systém totiž přestane fungovat a nebude plnit svou hlavní funkci – zajistit osvětlení únikové cesty při požáru!!! Vzhledem k vysokým nákladům na instalaci tohoto systému a relativně nízké životnosti v krizové situaci tento systém NEDOPORUČUJEME !!!
Náhrada stávajícího systému za systém s nezávislými nouzovými svítidly:
Moderní systémy nouzového osvětlení s nezávislými svítidly jsou jednoduché na instalaci i na údržbu, navíc spolehlivostí v krizových situacích jednoznačně předstihují systémy nouzového osvětlení původní koncepce.
Při opravě systémů nouzového osvětlení touto inovativní technologií nejdříve dochází ke kompletní demontáži původní technologie. Pak již stačí namontovat nová nouzová svítidla a napájecí vedení. Každé svítidlo obsahuje úsporný zdroj osvětlení, vlastní akumulátory i nabíjecí zdroj. Napájecí vedení je stále připojeno na přívod elektrické energie pro osvětlení budovy. Při výpadku proudu elektronika instalovaná ve svítidlech tuto novou situaci vyhodnotí a svítidlo zapne. V klidové situaci dochází k dobíjení vestavěných akumulátorů. Modernější typy svítidel mají i automatiku zajišťující občasné plné vybití a nabití akumulátorů, které omezuje takzvaný “paměťový efekt”. Funkce svítidel není omezena ani při požáru v budově (kromě případu, kdy se svítidlo nachází přímo v zóně ohně). Dojde-li k přehoření napájecího vedení, svítidlo tuto situaci vyhodnotí jako výpadek proudu a rozsvítí se… Osvětlení únikové zóny je tak bez problémů zajištěno.
Oprava ano, ale za kolik ?
Máte-li zájem o opravu systému nouzového osvětlení ve Vašem domě, domluvte si na telefonu +420 731 840 808, nebo emailem info@elmonta.cz schůzku z naším technikem. Po prohlídce Vašeho domu Vám zcela zdarma a nezávazně zpracujeme návrh řešení a cenovou nabídku. Orientační cenu Vám prozradíme i bez prohlídky Vašeho domu na základě Vámi sdělených informací o Vašem domě.
Rozdělení systému osvětlení schodiště
Panelové domy, které byly postaveny v průběhu 20. století, byly vesměs vybaveny shodným systémem osvětlení schodiště domu