Elektromontáže, Projekce, Elektroinstalace, Revize

Měření termokamerou termovize


Termorevize fotovoltaických elektráren FVE
Termovizní měření v energetice IČ kamerou Flir trafostanic a rozvoden VN, NN

Termorevize FVE – v současné době je nainstalováno v České republice více jak 8,5 milionů solárních panelů s podobnými technickými parametry a lišící se svou kvalitou. Pokud při provozu vzniká v panelu teplotní gradient (rozdíl teplot v různých částech), pak takový panel není v pořádku a je potřeba podrobnějí analyzovat příčinu tohoto teplotního rozdílu pomocí termokamery FLIR. Tato činnost je v současné době již prověřenou technikou a proto nabízím provedení termografického měření na instalovaném elektrickém zařízení FVE.

a) stanovením povrchové teploty a stanovením velikosti oteplení
b) klasifikaci závad
c) tvorba protokolu zprávy

Nejčastější příčinou vzniku požáru a odstávek elektrického zařízení jsou přechodové odpory na šroubových spojích a ztrátový výkon na těchto spojích je dán vztahem: P=I2R. Z tohoto vztahu vyplývá, že pokud zdvojnásobíme proud, ztrátový výkon naroste čtyřikrát. Množství tepla, které se na takovém spoji uvolní je úměrné velikosti protékajícího proudu. V praxi: u třífázových rozvodů je sledování teploty všech tří fází a stejnoměrného zatížení z cílem vyhodnotit povrchovou teplotu na všech vodičích a to měřením pomocí termokamery FLIR.

Klasifikace závad
Klasifikace závad – se rozumí přiřazení doporučení podle klasifikačního schématu v závislosti na stanoveném oteplení v přiřazené tabulce oteplení jednotlivých částí elektrického zařízení. Provedenou kontrolu v konečné fázi je vytištěna podle ČSN ISO 18434-1 zpráva, kde je obsaženo: základní informace o zařízení, datum, kalibrace IČT kamery, seznam zařízení a hodnoty měření – termogram.

Požáry elektrických zařízení jsou častým a podceňovaným jevem na zařízeních FVE a mohou vést k odstávce a tím k finančním dopadům, újmě na zdraví a na životech. Předcházení takovým jevům lze zabránit pravidelnou kontrolou elektrického zařízení pomocí IČT kamery FLIR.

Termovizní měření v energetice IČ kamerou Flir – trafostanic a rozvoden VN,NN
Revize rozvoden a trafostanic VN,NN se provádí podle ČSN EN 60 156, 33 1500/Z4 a podle řádu preventivní údržby TS, součástí kontrol TS je: odebrání zkušebního vzorku trafo oleje na obsah PCB, doplnění chybějícího oleje, zkoušky a údržba transformačních stanic VN t.j. kontrola uzemnění, těsnost nádoby trafa, stav povinné výbavy TS, zkoušení ochran typ a hodnota jištění přívodových a vývodových vedení VN-NN, kontrola elektromagnetického obvodu – izolačního stavu svorníků, měření izolačního stavu vinutí, vystavení zkušebního protokolu t.j. revizní zprávy.
Termovizní měření tranformátorů VN-NN, rozvoden VN-NN termovizní kamerou FLIR při preventivní údržbě.
Termovizní kamera FLIR: zaznamenává intenzitu tepelného záření z měřeného povrchu. Princip termovizní kamery FLIR je založen na stanovení povrchové teploty kontrolované součásti s následným stanovením oteplení. Z velikosti oteplení je pak pomocí klasifikačního schématu stanoveno nápravné doporučení. Při práci z termokamerou je nutno pamatovat na jisté zásady měření a jejichž porušením může dojít k chybnému měření a k chybné klasifikaci závad. Při lokalizaci vadného místa dochází k vytvoření teplotního gradientu a teplota od místa poruchy klesá, na základě toho lze zjistit místo, kde se závada vyskytuje. V praxi tedy není vhodné při klasifikaci závažnosti nalezeného problému vycházet pouze z doporučení daného klasifikačního schématu, je třeba zvážit kritičnost selhání dané komponenty. Definice kritičnosti selhání komponenty jsou: bezpečnost práce a ekonomika provozu. Bezpečnost práce je zřejmá a pokud se nachází komponenta v místě nebezpečí požáru, výbuchu a pod. může být stupeň vyhodnocení stanoven jako velmi závažný a nezbytně se musí vyhodnotit řešení situace. Podobné to je v případě ohrožení zdraví osob a nebo zda-li selhání by vedlo k velkým škodám na majetku.
V praxi lze termografií vedle kontroly elektrických spojů, využít ke kontrolám přítomnosti zkratů podlahového topení, vnitřních závad prvků el. instalace – svorníků jistících prvků, nerovnoměrnému zatížení fází a podobně. Měření termokamerou je možné praktikovat pouze pod zatížením t.j. za provozu.

Elektroinstalace, zákony, vyhlášky a nařízení

Další informace

Normy pro elektroinstalace, elektrická zařízení a spotřebiče

Další informace

Vnější vlivy působící na elektrické zařízení

Další informace

Revize, povinnosti a odpovědnost majitele

Další informace

Revize elektroinstalací a elektrických zařízení

Další informace

Pravidelná revize elektrických zařízení

Další informace

Revize a opravy elektrických zařízení strojů

Další informace

Elmonta s.r.o.

Sídlo: Labouň 42, 507 33, Jičíněves
Provozovna: Plazy 14
Mladá Boleslav, 293 01
+420 731 840 808

Zákonné informace

ELMONTA s.r.o., sídlem Labouň 42, 507 33 Jičíněves
IČ: 07126590, DIČ: CZ07126590
Zápis v obchodním rejstříku vedeném u Krajského soudu v Hradci Králové, pod spisovou značkou C 41760 od 15.5. 2018
crossarrow-right